5 YAŞ MART 2018 PLAN

 

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM DÖNEMİ 5 YAŞ mart AYI PLANI

BU AY İŞLEYECEĞİMİZ KONULAR

YEŞİLAY HAFTASI

ÇANAKKALE ZAFERİ

ORMAN HAFTASI

YAŞLILARA SAYGI HAFTASI

KÜTÜPHANELER HAFTASI

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ

SERBEST ZAMAN ETKİNLİKLERİ

      Çocuklar okula geldiklerinde; günlük etkinlikler arasında ve eve dönmeden önce çeşitli ilgi köşelerinde oyunlar oynarlar. Evcilik köşesi, blok köşesi, oyuncak köşesi gibi ilgi ve ihtiyaçlarına göre oyunlar kurarak sosyal-duygusal alandaki gelişimlerini desteklerler. Hayal güçlerini kullanmalarına fırsatlar verilerek yaratıcılıklarının gelişimi sağlanır. Aynı zamanda zihinsel ve motor gelişimlerini de geliştirme fırsatı bulurlar. Bu etkinliklerde çocukların istekleri ön planda tutularak okula ve arkadaşlarına uyum sürecinin başarılı olması sağlanır.

SANAT ETKİNLİĞİ

      Sanat etkinlikleri, temelde yaratıcılığı ve estetik duyarlığı geliştirmeyi hedefleyen etkinliklerdir. Böylece çocukların; çevrelerine karşı duyarlı olmalarına, hayal güçlerini kullanabilmelerine, yaratıcılıklarını geliştirmelerine, kendilerini ifade edebilmeyi öğrenmelerine, esnek bir kişilik geliştirmelerine, bağımsızlıklarını geliştirerek, kendilerine olan güvenlerini arttırmalarına yardımcı olacaktır. Bunun yanında motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olacaktır. Bu ayda bireysel etkinliklerimiz ve proje çalışmalarımızla devam edeceğiz. Bireysel etkinliklerimizi evlere göndereceğiz. Proje çalışmalarımızı yılsonunda sergileyeceğiz.

DİKSİYON EĞTİMİ

Diksiyon derslerimiz çocuklarımızın anadilini doğru ve istenilen nitelikte öğrenebilmeleri için drama tekniği kullanılarak verilmektedir. Diksiyon eğitiminde güzel ve etkili konuşmayla ilgili sohbet ediyoruz. Sesli ve sesiz harfleri tanıma, çocuklara her harf için birer örnek veriyoruz. Kalın ö, ince ö,uzun ö, açık ö,kapalı ö örneklerle farkı anlamaya çalışıyoruz

OKUMA YAZMAYA HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

Serbest çizgi çalışmaları

Çizgi tamamlama

Eşleştirme, gruplama, sıralama ve dikkat çalışmaları

1-100 arası ritmik sayma

7-8 rakamlarını tanıma yazma


KAVRAMLAR

RENK: mavi ,kırmızı ,sarı,yeşil

GEOMETRİK ŞEKİL: elips

SAYI/SAYMA: 6,7

ZAMAN KAVRAMI: genç-yaşlı, dün, bu gün, sabah, akşam, şimdi, sonra

MİKTAR: az-çok, tam-yarım, ağır- hafif

ZIT: Katı- sıvı, aydınlık- karanlık, açık- kapalı, hızlı- yavaş

DUYU: tatlı- tuzlu, sıcak-soğuk, aydınlık- karanlık, hızlı- yavaş

MEKAN: Aşağı- yukarı, aşağıda- yukarıda, alt- üst

DRAMA ETKİNLİĞİ

      Drama yönteminde bütün duyu organları etkin bir şekilde kullanıldığı için çocuğun dikkat, algılama, dinleme, konuşma bedeninde kullanarak anlatma ve yorumlama gibi iletişim becerileri gelişir. Drama çalışmaları aynı zamanda çocuklarımıza özgüveni aşılamakta ve çocukların sosyal iletişimini kuvvetlendirmektedir.

       Drama oyunlar kurarak çocuğa yaşantılar yoluyla yeni durumlara ve olaylara sağlıklı tepki vermesi ya da uyum sağlama konusunda yardımcı olmaktır.

TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ

Türkçe dil etkinlikleri içinde tekerlemeler, parmak oyunları, şiir, bilmece, sohbet, resimli kitap okuma, öykü anlatma, taklit oyunları, pandomim, dramatizasyon, öykü tamamlama etkinlikleri vb. yer almaktadır. Türkçe dil etkinliklerinde Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarının yanı sıra sözcük dağarcığının geliştirilmesi sağlanmaktadır.

1.HAFTA

TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ

Yeşilay haftasının neden önemli oldu sorularak, çocukların katılımı sağlanır. Sigara, içki ve uyuşturucu madde kullananların sadece kendilerine değil yakın çevrelerinde zarar verdiği konuşulur. Bu maddeleri kullanan insanlara yardımcı olarak, onların daha sağlıklı bireyle edebileceğimiz vurgulanır.

            Yeşilay şiiri okunarak yorumlanır. Yeşilay’ın bir yardım kurumu olduğunu görevlerinin sigara, içki ve uyuşturucu maddelerinin zararlarını anlatarak özellikle gençleri korumayı amaçladığı vurgulanır. Çocukların seçtiği bir hikâye okunur. Hikâye kahramanları ve olayları hakkında konuşulur.

BEYİN FIRTINASI SORULARI

Adamın biri sigara içmiş ve yere atmış. Sonra yangın çıkmış. Yangını söndürmek için ne yapabiliriz?

Sen bir elma olsaydın hangi renk olurdun?

Hastalansaydın ne yapardın?

Sağlıklı olmak için ne yapardın?

BİLMECELER

Parasını el alır, Dumanını yel alır( Sigara)    

Ben paramı yakarım, dumanına bakarım.(Sigara)

      

     Üzümdür, arpadır, bu şeyin kaynağı. Şişedeki gibi durmaz, tuhaf yapar insanı(İçki/Alkol)

TEKERLEME

           Anne karnım açıktı, anne karnım açıktı, baktım dolap açıktı.

            Lup ettim koca pastayı, fırlattım boş tabağı.

            Seni gidi yaramaz, dolap açık olamaz.

            Peynir ekmek yok muydu, bunlara karnın tok muydu?

            Tok tok tok

            Bundan sonra sana yemek yok

MÜZİK ETKİNLİĞİ

Yeryüzünde Sağlık

            Yeryüzünde sağlık

            En büyük varlık

            En büyük varlıktır

            En büyük varlık

            Çok çalış çok yorulma

            Çok da çabuk darılma

            Herşeyi dert etme kendine

            Herşeyi dert etme etme kendine

DRAMA ETKİNLİĞİ

     Öğretmen çocuklara nasıl kek yapacaklarını sorar. Daha sonra çocukların keklerini yapmalarını söyler. Sırayla bütün çocukları dolaşarak nasıl kek yaptıklarını ve hangi malzemeleri kullandıklarını sorar. Böylece devam edilir.

OYUN ETKİNLİĞİ

MİKROP

Çocukların arasından gönüllü olan 2 kişi seçilir. Biri mikrop diğeri sabun olur. Çocuklar koşmaya başlarlar. Mikrobun değindiği kişi yere düşer ve hasta olur. Sabunda hasta olan çocuklara dokunarak onları mikroplardan arındırır sağlığına kavuşturur.

FEN VE DOĞA ETKİNLİĞİ

Üzüm suyu/ Sirke Yapımı

            Suyu sıkılan üzümlerin tadı ve kokusu kontrol edilir. Daha sonra ağzı kapalı bir şişede bir hafta bekletilir. Şişe açılarak üzüm suyunun kokusu ve tadının neye dönüştüğü incelenir.

2.HAFTA

SERBEST ZAMAN ETKİNLİKLERİ

Öğretmen çocuklarla ayrı ayrı selamlaşarak sohbet eder. Çocukları, ilgi köşelerine yönlendirerek gözlemler. Serbest zaman etkinliği sonunda sınıf toplanır.

TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ

Öğretmen konu hakkında genel bilgi verir. Daha sonra konuyla ilgi hikaye okunur. Çocuklarla sohbet eşliğinde ders işlenir.

BEYİN FIRTINASI SORULARI

Çanakkale deyince aklına ne gelir.

Asker olsaydın ne yapardın?

Kahraman olsaydın ne yapardın?

PARMAK OYUNU

Beş küçük asker dimdik ayakta
(Bir elin beş parmağı gösterilir.)
Biri oturdu, dördü dimdik ayakta
(Bir parmak kapanır.)
İkisi oturdu, üçü dimdik ayakta
(iki parmak kapalı durur.)
Üçü oturdu, ikisi dimdik ayakta
(Üç parmak kapanır.)
Dördü oturdu, biri dimdik ayakta
(Dört parmak kapanır.)
Beşi birden oturur, kimse kalmaz ayakta
(El yumruk yapılır.)
Komutan geldi
(Diğer başparmak gösterilir)
Hepsi dimdik ayakta
(Diğer el dimdik ayakta olur.

BİLMECE

Mavi göklerden indim. Al atlaslar giyindim, küçük olsanız bile sizlerden var umudum. (Bayrak)

Vatanı bekler o uyumaz  nöbet bekler (Asker)

ŞİİR

Güzel vatanım

Bir bayrak açılmış ülkem üstüne

Ay yıldız saçılmış kanlar üstüne

Nice yiğitler can vermiş uğruna

Benim güzel vatanım.

MÜZİK ETKİNLİĞİ

Çanakkale Türküsü

Çanakkale içinde vurdular beni 

Ölmeden mezara koydular beni 

Of gençliğime eyvah 

Çanakkale içinde aynalı çarşı

Ana ben gidiyom düşmana karşı

Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir uzun selvi

Kimimiz nişanlı kimimiz evli

Of gençliğim eyvah

Çanakkale üstünü duman bürüdü

On üçüncü fırka harbe yürüdü

Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde toplar kuruldu

Vay bizim uşaklar orda vuruldu

Of gençliğim eyvah

Çanakkale içinde bir dolu testi

Analar babalar umudu kesti

Of gençliğim eyvah

DRAMA ETKİNLİĞİ

MEÇHUL ASKER 

   Öğrencilerin mekanda dağınık olarak ayakta gözleri kapalı bir şe­kilde durmaları istenir, öğretmen Öğrencilerden birinin omzuna do­kunur. Omzuna dokunulan öğrenci meçhul askerdir ve gözlerini açar. Meçhul asker mekan içinde dolaşarak istediği bir öğrencinin arkasına değmeden iyice yaklaşarak durur. Arkasında durulan öğrencinin meç­hul askeri hissederek, "Arkamda biri mi var?" demesi beklenmektedir. Meçhul asker bir kişinin arkasına geçtikten sonra içinden ona kadar sa­yar. Bu sürede arkasında durulan öğrencinin, "Arkamda biri mi var?" demesini bekler. Öğrenci arkasında biri olduğunu hissetmezse meçhul asker süre sonunda arkasında durduğu öğrencinin başına dokunarak, onu oyundan çıkarır. Eğer arkasında durulan öğrenci, meçhul askeri hissederse o da meçhul asker olarak oyuna katılır. Eğer öğrencilerden herhangi biri arkasında meçhul asker yokken "Arkamdan biri mi var?" sorusunu sorarsa gözlerini açar ve arkasında kimse olmadığından oyun­dan çıkar. Oyuna bu şekilde devam edilir.

OYUN ETKİNLİĞİ

SİNCAP VE CEVİZ

Bütün öğrenciler yerlerinde otururlar. Bir öğrenci sincap olur ve ceviz olarak eline silgiyi alır. Diğer öğrenciler, başlarını sıralarının üzerine koyarlar ( Uyuyormuş gibi ). Yalnız bir elleri, avuçları açık olarak yandadır. Sincap, cevizle arkadaşlarının arasında dolaşırken, Cevizi ( Silgiyi ) bir arkadaşının eline bırakır ve yerine oturmak üzere kaçar. Yerine ulaşıncaya kadar yakalanamazsa kurtulur. Eline ceviz konulan öğrenci sincabı yakalayamazsa kendisi bir sonraki oyun için sincap olur.

FEN VE DOĞA ETKİNLİĞİ

   Eski bir pinpon topunu göstererek  bunu nasıl düzeltebiliriz? Diye soralım. Gelen fikirleri değerlendirip topu sıcak su dolu bir kapa koyarak birkaç dakika gözlemleyelim.  Pinpon topunu sıcak suya koyduğumuzda içindeki hava genleşerek çukurun düzleşmesini sağlar.

3.HAFTA

SERBEST ZAMAN ETKİNLİKLERİ

Öğretmen çocuklarla ayrı ayrı selamlaşarak sohbet eder. Çocukları, ilgi köşelerine yönlendirerek gözlemler. Serbest zaman etkinliği sonunda sınıf toplanır.

TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ

      Türkçe dil etkinlikleri içinde tekerlemeler, parmak oyunları, şiir, bilmece, sohbet, resimli kitap okuma, öykü anlatma, taklit oyunları, pandomim, dramatizasyon, öykü tamamlama etkinlikleri vb. yer almaktadır. Türkçe dil etkinliklerinde Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarının yanı sıra sözcük dağarcığının geliştirilmesi sağlanmaktadır.

BEYİN FIRTINASI SORULARI

Yaşlı bir teyze yoldan karşıya geçerken arbaların ortasında kalmış. Nasıl karşıya geçebilir?

Yaşlı bir dede bastonunu kaybetmiş, şimdi ne yapacak?

Sen yaşlansaydın ne yapardın?

Adamın biri baltası ile ormana gidiyormuş. Derin bir çukura düşmüş. Çukurdan nasıl çıkabilir?

Adamın biri ağacı kesiyormuş, sen olsaydın ne yapardın?

Ormanda bir ağaç olsaydın hangi renk olurdun?

Ağaç olsaydın ne yerdin?

PARMAK OYUNU

Yaşlı Genç
yaşlı ve genç  (sağ ve sol el önde açılır)
omuz omuza er geç (eller çapraz omuz tutulur)
yaşlı tin tin gider (2 parmak bükülmüş şekilde yürüme hareketi yapılır)
genç ise dik yürür (parmaklar dikleştirilerek yürüme hareketi yapılır)
ama ikisi de (parmaklar ile 2 işareti yapılır)
el ele işleri yürütür (sağ ve sol el birleştirilir)

DEDEMİN GÖZLÜKLERİ

Dedem uyurken (Uyuma öykünmesi yapılır)

Gözlüklerini yitirmiş (Baş ve işaret parmaklarıyla gözlük yapılır)

 Aramış taramış (Sağa sola bakılır)

 Birde bakmış (Eller başın üstüne götürülür)

 Başının üstünde (Başın üzerinde gözlük yapılır)

ORMAN

Kuş uçtu uçtu(kollar kanat olur çırpılır)
Bir dala kondu(bir dala kuş konar gibi konulur)
Dal onu korudu(kollar kafanın üstünde yukarı doğru birleştirilir)
Ona ev oldu

Sincap koştu koştu(yerinde koşulur)
Ağacı oydu(ellerle hayali ağaç oyulur)
Ağaç onu korudu (kollar kafanın üstünde yukarı doğru birleştirilir)
Ona ev oldu

İnsan yürümekten yoruldu(yerinde yürünür)
Ağacın altına oturdu(bir yere oturulur)
Ağaç onu korudu (kollar kafanın üstünde yukarı doğru birleştirilir)
Ona gölge oldu

Ağaç birdi iki oldu(tüm çocuklar birer ikişer yan yana gelir)
İkiydi beş oldu
Çoğaldı çoğaldı
Orman oldu

TEKERLEME

Ormanda bir kuş
Bir dala konmuş
Ormanda bir kuş
Bir dala konmuş
Ötüyor işteee
Ötüyor işte
Cik cik cik cik cik 
Cik cik cik cik cik

Ormanda bir at
Atmış herşeyi
koşuyor işte
koşuyor işte

Ormanda bir fil
Yemiş herşeyi
Patlıyor işteee
Patlıyor işte

BİLMECELER

Hayvanların yuvası,
Ağaç doludur orası. (Orman)
Yazın giyinir,
Kışın soyunur. (Ağaç)
Ağacın parçasıdır,
Rüzgar ile sallanır,
Rengi yeşildir ama,
Sonbaharda sararır. (Yaprak)
Kayalardan ezilir,
Yeryüzüne dökülür,
Yetiştirmek için bitkiler,
Oraya dikilir. (Toprak)

MÜZİK ETKİNLİĞİ

AH DEDE VAH DEDE

Ben dedeme çekmişim bilmem ki neden
Bir elmanın yarısı o yarısı da ben
Ağzım burnum gözlerim tıpatıp aynı
Hık demiş de burnundan düşmüşüm sanki

Ah dede vah dede sen neymişsin sen
Dillere düştüm senin yüzünden

Şimdi diyeceksiniz ki ne olmuş sanki
Çok maymun iştahlıymış dedem rahmetli
Üstelik cok çapkınmıs huyu kurusun
Ben dedeme çekmişim haberin olsun

Ah dede vah dede sen neymişsin sen
Dillere düştüm senin yüzünden

Kendime örnek aldım dedemi
Yalnız bir tek çiçekle bahar geçer mi
Her çiçeğin kokusu adı
Damarimda dolaşır dedemin kanı

Ah dede vah dede sen neymişsin sen
Dillere düştüm senin yüzünden

En sonunda düşündüm banane bundan
Sanki öbür dedeler farklı mı ondan
En iyisi boşverip aldırmayacaksın
Seninle alay eden aynaya baksın

Tohumlar fidana

Fidanlar ağaca

Ağaçlar ormana

Dönmeli yurdumda

 Yuvadır kuşlara

Örtüdür toprağa

Can verir doğaya

Ormanlar yurdumda

 Bir tek dal kırmadan

Ormansız kalmadan

Her insan bir fidan

Dikmeli yurdumda

DRAMA ETKİNLİĞİ

       Grup çember olur, liderin yönergesine göre yaşlı ve genç insan olarak yürümeye başlar. Lider : ‘Yaşlı insanın çamurda, sıcak kumlarda, topallayarak, buz üzerinde, robot gibi , cam kırıklarının üzerinde , pisliklerinin arasında , ezilmiş domateslerin üzerinde , ayaklarında topuklu ayakkabı ile , huzurlu , korkmuş , neşeli , sinirli , vb. yönergeler le ve yine genç insanın çamurda, sıcak kumlarda , topallayarak , buz üzerinde , robot gibi , cam kırıklarının üzerinde , pisliklerinin arasında , ezilmiş domateslerin üzerinde , ayaklarında topuklu ayakkabı ile , huzurlu , korkmuş , neşeli , sinirli , vb yönergelerle yürümesi istenir. En iyi taklit yapan çocuğu arkadaşları seçer. Ve bugünkü tüm etkinliklerimizdeki lider o olur. 

   Öğretmen seçtiğimiz liderle konuşur. Yanına yardımcı seçmesini ister. Liderin o olduğunu ve öğretmen tüm yetkiyi ona verdiğini söyler. Bir drama gerçekleştirmelerini ister. Öğretmen çocuğa konuyu verir; huzur evine gitmelerini ve genç insanların onları ziyaret etmesi, oradaki insanların mutluluğunu ,oraya giden arkadaşlarımızın onlara ne götereceğini vb. durumları arkadaşlarına anlatmasını ve uygun ortamı arkadaşlarıyla beraber hazırlamasını, arkadaşlarına rolleri verip bir doğaçlama yapmalarını ister. Dramamız bittikten sonra çocuklar minderlere geçerler. 
Öğretmen gözlerini kapamalarını söyler. Çocuklar şimdi sınıfımıza bir yaşlı dedemizin geldiğini düşünelim. Dedemiz sınıftan içeri giriyor, hepimiz mutlu oluyoruz. Sırayla dedemizin elini öpüyoruz. Dedemizle muhabbet ediyoruz, konuşmamız bittikten sonra dedemiz kalkıyor. Ama o da ne dedemiz sandalyeye takılıyor, eyvah hepimiz dedemiz için çok endişelendik. Ama hemen dedemizin yanına gittik ve dedemizin elinden tuttuk. Dedemiz bize çok teşekkür etti. Ve bizde çok mutlu olduk. Dedemizi uğurladık.. Ve gözlerimizi açıyoruz. Dedemiz sandalyeye takıldığında ne hissettiniz? Dedemiz sizce o durumda ne hissetmiştir vb. sorular sorulur.

OYUN ETKİNLİĞİ

ÇÜRÜK YUMURTA

Öğretmen şimdi hepimiz yumurta olacağız der.

Halka olan çocuklar yere çömelirler eller dizlerin üstüne konur. Aralarından saymaca ile bir ebe seçilir. Seçilen çocuk halkanın dışına çıkar ve sırayla arkadaşlarının iki omzundan hafifçe, çok şiddetli olmayacak şekilde yumurtayı geriye doğru çeker. Yumurta düşmez ise hep birlikte ooo sağlam bu yumurta denir, düşerse de işte çürük bir yumurta denir.Sırası geçen yere oturur ve sonunda sınıfta kaç tane çürük yumurta varmış sayılır.

İlerleyen günlerde de acaba bugün sınıfımızda çürük yumurta varmıdır? diye yönerge verilerek oyuna başlanır.

Çocuklar bu oyunda çok eğleniyorlar

FEN VE DOĞA ETKİNLİĞİ

KOKU KUTULARI

   Öncelikle burun ile ilgili bilgi verilir. Sonra koku kutularına konulacak baharatların kokularını sırayla öğrencileri koklatılır. Hangi kokunun hangi baharata ait olduğunu söyledim. Sonra da kokuyu koklatıp baharatın adını söylemelerini istedim. Koku kutularının yapımı basittir. Artık materyal olan rulo var  Alüminyum folyoya masaya koyduk. Üstüne de ruloyu kesip yerleştirdik. Rulonun içine de ayrı ayrı karabiber, kekik, karanfil, tarçın koyduk. ruloyu folyo ile kapladık. Üst kısmına bir kalem yardımıyla delik açtık. Bir nevi baharatlık yaptık  Böylece koku daha net anlaşıldı. Kokuları tahmin ettikten sonra da içini açtık. Baharatların renkleri hakkında konuştuk.

4.HAFTA

SERBEST ZAMAN ETKİNLİKLERİ

      Çocuklar okula geldiklerinde; günlük etkinlikler arasında ve eve dönmeden önce çeşitli ilgi köşelerinde oyunlar oynarlar. Evcilik köşesi, blok köşesi, oyuncak köşesi gibi ilgi ve ihtiyaçlarına göre oyunlar kurarak sosyal-duygusal alandaki gelişimlerini desteklerler. Hayal güçlerini kullanmalarına fırsatlar verilerek yaratıcılıklarının gelişimi sağlanır. Aynı zamanda zihinsel ve motor gelişimlerini de geliştirme fırsatı bulurlar. Bu etkinliklerde çocukların istekleri ön planda tutularak okula ve arkadaşlarına uyum sürecinin başarılı olması sağlanır.

TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ

      Türkçe dil etkinlikleri içinde tekerlemeler, parmak oyunları, şiir, bilmece, sohbet, resimli kitap okuma, öykü anlatma, taklit oyunları, pandomim, dramatizasyon, öykü tamamlama etkinlikleri vb. yer almaktadır. Türkçe dil etkinliklerinde Türkçeyi doğru ve güzel konuşmalarının yanı sıra sözcük dağarcığının geliştirilmesi sağlanmaktadır.

BEYİN FIRTINASI SORULARI

Adamın biri kütüphaneye gitmiş ve bir tane kitabı çekerken bütün kitaplar devrilmiş. Sen olsaydın ne yapardın?

Sen bir kitap olsaydın neler anlatırdın?

Sen bir kitap olsaydın kaç sayfalık kitap olyurdun?

Sen bir kağıt olsaydın neyle beslenirdin?

TEKERLEME

HANIM KIZI


Çan çan çikolata,
Hani bize limonata?
Limonata bitti,
Hanım kızı gitti.
Nereye gitti?
İstanbul’a gitti.
İstanbul’da ne yapacak?
Terlik pabuç alacak.
Terliği pabucu ne yapacak?
Düğünlerde,
Şıngır mıngır oynayacak
.

PARMAK OYUNU

ON KİTAP

Bir kitap
(Ellerin ikiside kapalı iken sağ elin serçe parmağı açılır)
İki kitap
(Yüzük parmağı açılır)
Üç kitap
(Orta parmak açılır)
Dört kitap
(İşaret parmağı açılır)
Beş kitap
(Başparmak açılır)
Beş de burda kitap
(Sol elin beş parmağı açılır)
Oldu sana on kitap
(İki elin parmakları açık öne doğru uzatılır)

ŞİİR

Tiyatro

Bu dünya bir tiyatro,
Hepimiz birer aktörüz.
Kendimiz yazıyoruz, bir senaryo,
Gene kendimiz oynuyoruz.
Yarabbi biz deli miyiz neyiz?
Kendi kendimizi alkışlıyoruz.MÜZİK ETKİNLİĞİ


Kitaplar aydınlatır dünyayı,

Kitaplar yükseltir uygarlığı.

Okuyalım arkadaşlar biz, artsın bilgimiz,

Okuyalım arkadaşlar biz, ışık dolsun içimiz.

Kitaplar arkadaştır insana,

Kitaplar öğretmendir topluma.

Okuyalım arkadaşlar biz,artsın bilgimiz,

Okuyalım arkadaşlar biz,ışık dolsun içimiz.

OYUN ETKİNLİĞİ

Çamura Batma

Gruptakilerden bir ebe seçilir. Ebe, gruptakileri kovalar ve dokunduğu kişi donar, bacaklarını ve kollarını iki yana açar. Diğer bir oyuncu, donan kişinin bacakları arasından geçerse onu özgürleştirir.

MUTFAK ETKİNLİĞİ

Bu ay ki mutfak etkinliğimizde biskrem yapacağız

Malzemeler

-3 su bardağı un

-yarım paket margarin(125gr)

-1 su bardağı nişasta

-1 su bardağı pudra şekeri

-1 yumurta

-2 yemek kaşığı yoğurt

-1 paket vanilya

Kurabiyelerin içini doldurmak için;

_kahvaltılık çikolata

yapılışı

-Tüm malzemeler karıştırılarak kulak memesi kıvamında bir hamur hazırlayalım.

-Daha sonra bu hamuru 3 parçaya bölüp, oklava ya da merdane ile açalım.

-Önce su bardağıyla iki büyük yuvarlak kestikten sonra hamurun bir tanesinin ortasına yarım tatlı kaşığı kahvaltılık çikolata koyup diğer yuvarlağı üzerine kapatalım, ve çikolata ortada kalacak biçimde çay bardağıyla bu hamuru keselim.

-170 derecede pişirelim

DRAMA ETKİNLİĞİ

HAYALİ

     Çocuklar daire şeklinde ayakta dururlar. Öğretmen aralarına girer ve elindeki çok ağır hayali topu bir çocuğa göderir. ağır topu alan çocuk, topun ağır olduğunu bedeni ve kollarının hareketleriyle ifade ederek topu başka bir arkadaşına gönderir, bu hayali ağır top tüm çocuklar arasında elden ele dolaşır en son öğretmene geri gelir ve öğretmen bu hayali ağır topu yere koyarak daha hafif bir top alır ve elinde zıplatma hareketi yaparak bir çocuğa gönderir. yine top tüm çocuklar arasında elden ele dolaşır. Daha sonra çok büyük, çok küçük toplarla oyun sürdürülür.

   Tartışma aşamasında çocuklardan yapılan çalışmaları anlatmaları istenir. neler hissettikleri, hangi toplala oynamanın daha kolay ve zevkli olabileceği farklı büyüklük ve ağırlıktaki bu toplala hangi oyunların oynanabileceği sorulur.

   Destekleyici etkinlik olarak da çocuklardan farklı büyüklüklerdeki toplar ya da nesnelerin resimlerini yaparak boyamaları istenir.

FEN VE DOĞA ETKİNLİĞİ

  • Deneyin adı: Balıkların yüzmesi deneyi
    Deneyin amacı: Balıklar nasıl yüzer?
    Deneyde kullanılan araç gereçler: Naylon torba, su, leğen
    Deneyin yapılışı: Birinci naylon torbaya bir bardak su koyulur ve hava kalmadan sıkıca bağlanır. İkinci torbada aynı şekilde yapılır ama ona hava üflenir. Ve su dolu leğene bırakılır. Hava olan torba yüzer.
    Deneyin sonucu: Balıkların yüzme keselerinin içinde hava vardır. Böylece kolay yüzerler.

.

BİLİM KÖŞESİ-AYIN BİLİM İNSANI

İLK BİLGİSAYAR PROGRAMCISI

ADA LOVELACE

10 Aralık 1815 de doğmuş. İngiliz matematikçisi yaza ve bilim kadınıdır. Dünyanın bilinen ilk bilgisayar programcısıdır.

AKIL OYUNLARI

ZİGZAG HEDEF BECERİLER

RENK ALGISI

 YÖN ALGISI

 PSİKOMOTOR BECERİLER

 İŞİTSEL ALGI

HAREKET KULLANILAN TERİMLER

TERZİ :terzi mesleği nedir?Konusu bahsedilir

 GÖMLEK :Gömleğin fiziksel özellikleri tanılır

 İĞNE : iğne tanıtımı,kullanıldığı yerler

DÜĞME :Düğmenin özelliğinden bahsedilir

HEDEF KURALLAR

 1– ETKİLİ DİNLEME ETKİNLİĞİ

 2– GRUPLU HAREKET EDEBİLME KURALI

 3– KUTU İÇERİĞİ VE MATERYALLERİ TOPLAMA KURALI

EQUİLİBRİO

HEDEF BECERİLER

 GÖRSEL ALGI

DİKKAT-MOTİVASYON

 ÜRETKENLİK

PLANLAMA

 ZAMANI ETKİLİ KULLANMA

 TERİMLER

 SİLİNDİR : Daire şeklindeki taşlarımıza (yuvarlak) terimi kullanmıyoruz. Silindir yada daire adı verilir. KÜP : Kare şeklindeki taşlarımıza mavi kare yada kare prizma terimi kullanılır.

KÖŞE : Parçalar anlatılırken prizmaların köşeleri gösterilerek anlatılır.

 KARE PRİZMA : Prizmaları taban şekillerine göre adlandırdığımızı dik tuttuğumuz zaman tabanı kare olduğu için kare prizma diyoruz. DİKDÖRTGEN PRİZMA: Kare prizma dediğimiz şekil yatay konumda iken tabanı dikdörtgen olduğu için bu adı veriyoruz.

DİK YAMUK PRİZMA : Parçanın geometrik şekil olarak karşılığı dik yamuk prizma olduğu için dik yamuk denir.

 YARIM SİLİNDİR : Şeklin yapısından dolayı bu ad verilir.

 KÖPRÜ : herhangi bir geometrik şekil adı olma

YATAY-DİKEY : Parçaların farklı konumları anlatılırken kullanılan terim.

 HEDEF KURALLAR

 ETKİLİ DİNLEME

 PLANLAMA

 GRUPLA BİRLİKTE HAREKET ETME

 PARÇA VE KUTU TOPLAMA

DERSİMİZ SATRANÇ

Mart ayında çocuklarımızla satranç oynamaya ve satranç boyama kitabımızdan konularımızı çalışmaya devam ediyoruz. Bu ay ayrıca yeni bir satranç şarkımızı da eğlenerek söylüyoruz.

                SATRANÇ ÖĞRENİYORUM

Kaleler düz gider , filler ise çapraz.

Kaleler düz gider  , filler ise çapraz.

Atlar atlar iki düz bir yan zıplar

Atlar atlar her şeyin üstünden atlar.

Vezir düz gider hem yan hem de çapraz

Atlar atlar iki düz bir yan zıplar

Atlar atlar her şeyin üstünden atlar.

Piyonlar düz gider taş alırken çapraz

Atlar atlar iki düz bir yan zıplar

Atlar atlar her şeyin üstünden atlar.

Bu oyunu çok sevdik sırayla hamle yaptık

Şah-mat şah-mat işte budur satranç....