2015-2016 - 5 YAŞ AYLIK PLAN

ÇOCUĞUNUZUN OKUL KORKUSU VE İLK GÜN

Okul öncesi eğitime, anaokuluna başlama dönemi hem çocuk hem de
ebeveynler açısından zor bir süreçtir. Çocuk ilk kez ailesinden
ayrılmakta, kuralları olan bir ortamda bulunmakta ve sosyal anlamda ilk önemli sınavını vermektedir.
Yuvaya başlama yaşı, çocuğun ve ailenin bu süreci nasıl geçirdikleri ve uyum süresi her çocuk, aile ve yuva için ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Ancak genel olarak yaşıtlarıyla birlikte olabildiği, oyun kurabildiği, kurallara uymayı öğrenebileceği bir dönem olarak üç yaş civarında çocukların bu deneyime hazır olduklarını söyleyebiliriz. Bireysel olarak değerlendirildiğinde ise çocuğun okul için yeterli olgunluk ve beceri düzeyine erişip erişmediği dikkate alınmalıdır.

Annenin tavrı çok önemlidir, yuvaya başlamada en sık karşılaşılan sorun çocuğun anneden (ve aslında çoğu zaman daha yoğun olarak annenin çocuktan) kopamamasıdır. Bu durum genellikle bağımlı anne-çocuk ilişkisinin bir sonucudur ve çocuğun bağımsızlaşma sürecini zorlaştır, geciktirir. Annenin bu durumdaki tavrı da çok belirleyicidir. Annenin kaygısını azaltmak çocuğun bağımsızlık sürecinde daha rahat olmasını sağlayacaktır.

* Bir gece öncesinden hazırlık yapın. Sabah acele etmeden, mutlu bir şekilde evden çıkmak için bir gece öncesinden çocuğunuzu kıyafet seçimi, yanına alacağı oyuncak konularına dahil edin.
* Evden bir eşya almasına izin verin. Çocuklar kendilerini yabancı bir yerde rahat hissetmek için evden bir eşyayı yanlarında taşıma eğiliminde olurlar; oyuncak ayı, battaniye, anne-babanın fotoğrafı gibi.

* Anaokulunda geçireceği ilk gün önemlidir. Okula giderken yolda şarkı söyleyin; ya da gün boyunca çocuğunuzun okulda, sizin ev/işte neler yapıyor olacağınızı konuşun.
* "Hoşça kal" ritüeli geliştirin. Her zaman yaptığınız, sadece size ait olan bu mini tören, stresli anlarda çocuğun güvenini arttırır. Örneğin ayrılırken birbirinize el mi sallayacaksınız, sarılacak mısınız, herhangi özel bir tokalaşma yapılacak mı vb. gibi konularda önceden konuşun ve kendi ailenizin "hoşça kal ritüeli"ni belirleyin.
* Giderken "güle güle" demek yerine "sonra görüşürüz" ya da "kısa bir zaman sonra görüşmek üzere" kelimelerini tercih edin.

EYLÜL AYINDA İŞLEYECEĞİMİZ BELİRLİ GÜN VE HAFTALAR

*İLKÖĞETİM HAFTASI

*YANGINDAN KORUNMA VE İTFAİYECİLİK HAFTASI

*KURBAN BAYRAMI

*SONBAHAR MEVSİMİ

ORYANTASYON HAFTASI

İlk iki hafta okulumuzda oryantasyon haftasıdır.Yani;çocukların okula alışma ve uyum haftasıdır.Bu iki hafta çocuklarımızla birlikte arkadaşlarımızı tanıyıp onlarla birlikte serbest oyun etkinlikleri,öğretmen eşliğinde oyun etkinlikleri ,bahçe etkinlikleri,oyun salonunda ki ilgi köşelerinde oyunlar oynayarak okulumuza ve arkadaşlarımıza alışacağız.

3.HAFTA

SERBEST ZAMAN ETKİNLİĞİ

Çocuklarımız sınıfımızda bulunan ilgi köşelerinde oyunlar oynayarak güne aktif ve eğlenceli bir şekilde başlarlar.

TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ

PARMAK OYUNU

Okul
Ben büyüdüm okula gidiyorum (Başparmak hareket ettirilir)
Okulda bir arkadaşım oldu (İşaret parmağı hareket ettirilir)
Okulda iki arkadaşım oldu (Orta parmak hareket ettirilir)
Okulda üç arkadaşım oldu (Yüzük parmak hareket ettirilir)
Okulda dört arkadaşım oldu (Serçe parmak hareket ettirilir)
Okulda beş arkadaşım oldu (Bütün parmaklar hareket ettirilir)

BİLMECELER

Bir kovanda bin arı
bini çalışkan arı
balları baldan tatlı
canları candan tatlı. (Okul, Öğrenciler)

Sapından tutarsın
içini doldurursun
renk renk ellerde
okula taşırsın. (Okul Çantası)

Başlatır o heceden
çıkarır hep yüceden
çok oğlu kızı var
nede tatlı sözü var. (Öğretmen)

Yaz' derim yazar,
'çiz' derim çizer
resim yapmayı
çok çok sever. (Kalem)
Ağaç değil yaprağı var
güneş değil ışık saçar. (Kitap)

TEKERLEME

Elleri bellere koyalım
Sağa sola oynayalım
Sıra sıra olalım
Dur bir bakalım
Sırayı bozanı
Bahçeye almayalım

DRAMA ETKİNLİĞİ

Çocuklar daire olarak oturur. Sayışmaca ile iki oyuncu seçilir. Seçilen oyuncular ortada karşılıklı dururlar. Kendi aralarında anlaşarakAyna ve Çocukkarakterlerini belirler. Ayna olan çocuk ağzını bükme, başını okşama, duyguları gösterme gibi kendi belirleyeceği hareketleri yapar, karşısındaki çocuk da aynısını yapmaya çalışır. Çocuklar birbirlerini taklit ettiklerinde hoşlarına gidecektir. Drama diğer oyuncuların yapmasıyla devam eder. Her grup sonunda yapılan taklitler ve hareketler hakkında değerlendirmeler yapılarak drama şekillendirilebilir. Bu drama çocuklar ikişerli olarak gruplanarak ayna ve çocuk olarak belirlenir. Sınıfa karışık olarak dağılarak hepsi aynı anda da oynayabilirler.

FEN VE DOĞA ETKİNLİĞİ

PARMAK İZİ DENEYİ:

Çocukların baş parmakları beyaz parmak boyası ile boyanır. Parmaklar bant üzerine bastırılarak parmak izi çıkarılır ve

bant siyah kartona yapıştırılır.Daha sonra büyüteçle incelenerek parmak izlerinin farklı olduğu gösterilir.

OKUMA-YAZMA ÇALIŞMALARI

RAKAM TANIMA (0-5)

RAKAM YAZMA (0-1)

20’YE KADAR RİTMİK SAYMA

KAVRAMLAR:BÜYÜK-ORTA-KÜÇÜK , UZUN-KISA , AYNI-FARKLI

RENK KAVRAMI:KIRMIZI – SARI

OYUN ETKİNLİĞİ

Topu atalım ismimizi söyleyelim:
Çocuklar daire şeklinde minderlere otururlar. Öğretmen oyunu kısaca anlatır ve oyunu başlatır. Öğretmen elindeki küçük yumuşak bir topu ilk önce kendi ismini söyleyerek ve karşısındaki çocuğa topu atar. Çocukta kendi ismini söyler ve başka bir çocuğa topu atar. Oyun bu şekilde devam eder.

MÜZİK ETKİNLİĞİ

Bir gün okula giderken her şeye dikkat ederken
Önce bir ihtiyarcık yürüdü yavaşcacık.
Hımhımhımhımhım
Bir gün okula giderken her şeye dikkat ederken.
Sonra süslü bir hanım yürüdü adım adım.
Tray lay lay tray lay lay
Bir gün okula giderken her şeye dikkat ederken.
Bir çocuk topu attı yere düştü patladı.
Pom Pom Pom Pom
Bir gün okula giderken her şeye dikkat ederken.
Borazanlı atlılar tozu dumana kattılar.
Düt düt düt düt düt düt

SPOR ETKİNLİĞİ

*Sözel yönergelere uygun olarak yürüme çalışmaları yapıldı.
*Sözel yönergelere uygun olarak koşma çalışmaları yapıldı .

4.HAFTA

TÜRKÇE DİL ETKİNLİĞİ

PARMAK OYUNU

Ben bir itfaiyeciyim (Kendini gösterirsin)
Bu benim hortumum (iki el ile tutar gibi)
Onu atese dogru tutarım (ellerde hortum var gibi saga cevrilir)
Ne zaman bir ates görsem
O yana su sıkarım (eller hortum var gibi sağa-sola sallanır)
Ben bir itfaiyeciyim

TEKERLEME

OKULUM

Okulumu pek çok pek çok severim 
Ayrı kalınca hemen özlerim
 
Okumayı yazmayı öğretir bana
 
Sevgiyi saygıyı öğretir bana
 

BİLMECELER

Korkar herkes yangın olunca
Ben koşarım oraya çabucak
Korkusuzum cesurum
Yangınları söndürmekte ustayım
Kimim ben? (
İtfaiyeci)

Hava karardı,
Şimşek çaktı,
Her tarafı sel aldı.
(Yağmur)

Ben giderim, o gider
Başımda gölge eder.
(Şemsiye)

İlkbaharda yeşildi rengim,
Sonbaharda sarardı rengim.
(Yaprak)

SPOR ETKİNLİĞİ

*Belirli bir mesafeye sürünerek gitme .
*Isınma hareketleri yapıldı.
*Pedal çevirme parmak üzerinde yürüme çalışmaları yapıldı.

DRAMA ETKİNLİĞİ

Etkinliğin İsmi:Sonbaharın Resmi

Seçilen Renk:Sarı

Katılımcı Sayısı:Tüm sınıf

Öğretmen, çocuklara etkinliğe başlamadan önce ‘’ Sonbahar Mevsiminde’’ doğada ve canlılarda ne gibi değişiklikler olduğuna dair genel bilgiler verir çocuklarla konuşur ve etkinliğe geçer.Öğretmenin yönergesiyle çocuklar el ele tutuşarak halka olurlar.Öğretmen çocuklara: ‘Şimdi Sonbaharın Resmini çizeceğiz hep beraber’’der ve etkinliğe başlar.Öğretmen ortaya geçerek söz ve hareketlerle gerekli yönergeleri veriri ve çocuklar onu takip ederek canlandırmaya başlarlar.Öğretmen:_Evet çocuklar hepimiz bulut olup gökyüzünde gezinelim ve el ele tutuşarak birbirimizi bulalım ve gökyüzünden aşağıya inelim der.(çocuklar kollarını açarak serbest bir şekilde dolaşırlar ve el ele tutuşup daire olarak birleşip yere çökerler)_Hadi şimdi şimşek olup yanıp sönelim ve gök gürültüsü olup güm güm diye gürleyelim ve yağmur yağdıralım.Her birimimiz yağmur damlası olduk şimdi yeryüzüne akıyoruz şıp şıp ve dolu olduk daha hızlı yağıyoruz.(çocuklar çömelik vaziyetten ayağa kalkarak şıp şıp diyerek zıplamaya başlarlar dolu olduğunda ise daha hızlı zıplayarak ayaklarını çok ses çıkartacak şekilde yere vurular)_Şuan topraktayız toprağın mis gibi kokusu geliyor burnumuza hadi koklayalım hep beraber ve yerden çamur alıp üzerimize her yerimize sürelim.Üstümüz kirlendi şimdi napıcaz?O zaman yağmur yağmaya devam etsin üzerimize ve yağmurda yıkanalım şırıl şırıl..ve damlaları tutmaya çalışalım(her çocuk yere uzanma hareketi yapar ellerini yana koyarak çamuru alma hareketi yapıp üzerine sürme hareketi yaparlar ve sonra zıplayarak yağmur damlalarını tutma hareketi yaparlar)_Çocuklar şimdi hepimiz ağacın dalarlındaki yapraklarız ama hepimiz sıkı tutunalım her an düşebiliriz.Rüzgar çıktı savruluyoruz huuuuuuuuuuuu,ağaçtan ayrıldık etrafa her yere dağıldık rüzgar çok şiddetli esiyor.(çocuklar birleşerek el ele tutuşur ağacın yaprakları olur ve birbirinden ayrılırlar)Kimimiz çamura battı,kimimiz ezildi kimimizi de rüzgar çok uzaklara götürdü.(her çocuk çeşitli öykünmeler yapar)_Evet çocuklar şimdi hepimiz birer kuşuz cik cik cik ve uzaklara göç edeceğiz takip edin beni.(tüm çocuklar öğretmenin yönergesiyle öğretmeni takip ederek arkasında tek sıra olurlar ve uçma hareketi yapılarak uzaklaşılır)Etkinlik sonunda öğretmen çocuklarla etkinlik hakkında konuşur ve etkinlik sırasında neler hissettiklerine dair her birinin fikirlerini alır.

MONTESSORİ EĞİTİMİ

ÖĞRETMEN İKİ TANE DERİN KAP HAZIRLAR VE BİR TANESİNİN İÇİNE SU DOLDURUR. DİĞERİNİN İÇİ BOŞ OLUR.SU DOLU OLAN KAPTAN ÇOCUK YARDIMSIZ KURU BEZİ ISLATARAK BOŞ OLAN KABIN İÇİNE BOŞALTIR.

OKUMA-YAZMA ÇALIŞMALARI

RAKAM TANIMA (0-5)

RAKAM YAZMA (0-1)

20’YE KADAR RİTMİK SAYMA

KAVRAMLAR:BÜYÜK-ORTA-KÜÇÜK , UZUN-KISA , AYNI-FARKLI

RENK KAVRAMI:KIRMIZI – SARI

FEN VE DOĞA ETKİNLİĞİ

Beyaz bir tabağın içine vazelin sürüp cam kenarına koyarmısın.Bu tabağın dışarıda bir gün beklemesi gerek ama. Sabah uyandığın da hemen eline bir büyüteç al ve tabağına bak bakalım ,neler görüyorsun ?Tabağın da bir şeyler var mı ? bunlar sence nereden geldi ? GİBİ SORULAR SORARAK CEVAPLAR ALINIR.

OYUN ETKİNLİĞİ

Çocuklar iki gruba ayrılır.İki başlangıç çizgisi, birkaç metre uzağa da iki hedef çizgisi çizilir.Çocuklar düdük sesiyle topu avuç içlerinde tutarak hedef çizgiye doğruilerlerler.Topuelinden düşürmeden,hedef çizgiye ilk önce ulaşan çocuk bir puan alır.En çok puan alan grup oyunu kazanır.

MÜZİK ETKİNLİĞİ

ELMA KURDU
Ben bir elma kurduyum
Kıvrıla kıvrıla gezerim
Nerde bir elma görsem
Dayanamaz süzerim
Kırt kırt kırt nananini nom

Kırt kırt kırt nananini nom
Dalda duran elmayım
Olgunlaştım sormayın
İçime yaramaz kurt düştü
Başıma kuşlar üşüştü
Kırt kırt kırt nananini nom
Kırt kırt kırt nananini nom
Elmanın kalbindeyim
Çok tatlı bir yerdeyim
Haydi gelin çocuklar
Oynayarak dans edelim
Kırt kırt kırt nananini nom
Kırt kırt kırt nananini nom

MUTFAK ETKİNLİĞİ

Eylül ayında çocuklarımızla birlikte mutfak etkinliği olarak petibör bisküvi üzerine kedilerinin sürecekleri çikolatalı bisküviler yiyeceğiz.Çocuklarımız mutfak zamanında; özgün çalışabilecekleri gibi aynı zamanda da hedeflenen yiyecekler de hazırlayacaklardır. Tatları konusunda yorumlar yapabilecekleri , bir ortamda keyifli dakikalar geçirirken yaratıcılıklarını da geliştirickler.

OKULUMUZDA

  • OYUNCAK GÜNÜMÜZ CUMA GÜNÜDÜR.

  • ÇARŞAMBA GÜNÜ EŞORTMAN GÜNÜDÜR.

  • PERŞEMBE GÜNÜ OKULUMUZDA SÜPRİZ GÜNÜDÜR.